Kanepeler

Kanepeler

Çeşitli, Özel Günler

20 Nisan 2014

ekledi.

1 yorum yazıldı

5499 kez incelendi.

  • Kanepeler isteğe göre kare, üçgen, dikdörtgen, yuvarlak olarak ince ve küçük kesilmiş içi büyük gözenekli olmayan ekmek dilimleri üzerine, sıcak ya da soğuk olarak hazırlanır. Kolaylığı yönünden ince dilimlere kesilmiş baston sandviç tercih edilir. Kanepeler soğuk büfede alkollü, alkolsüz içkilerle ya da çay yanında kürdanla servis yapılır.

 

Zeytin ezmeli kanepe

Yarım su bardağı hazır zeytin ezmesi, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Bir tatlı kaşığı kekik katılır. İnce sandviç dilimleri üzerine sürülür. Üzeri, haşlanarak ince kıyılmış yumurta beyazı, maydanoz yaprakları ile süslenir.

 

Not: Zeytin ezmesi istenirse evde hazırlanabilir. Zeytin bir saat kaynar suda bekletilir. Suyu süzülür. Kabukları ve çekirdekleri çıkarılıp çatalla ezilir.

 

Ançüezli Kanepe

Haşlanmış iki yumurta sarısı ezilir. İki çorba kaşığı ançüez ezmesi, iki kibrit kutusu büyüklüğünde yumuşatılmış tereyağı ya da margarin, bir çay kaşığı krem hardal karıştırılır. İki çorba kaşığı limon suyu konarak yumuşatılır. İnce dilimlenmiş sandviç dilimleri üzerine sürülür. Üzeri maydanoz yaprakları, ince dilimlenmiş küçük domates dilimleri ile süslenir.

 

 

Beyinli Kanepe

Haşlanmış bir koyun beyni, yarım kibrit kutusu büyüklüğünde yumuşatılmış tereyağı ile iyice ezilir. Bir çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı tuz katılır. Sandviç dilimleri üzerine sürülür. Maydanoz yaprakları, siyah zeytin, kırmızı turp ya da ince kesilmiş salatalık turşusu ile süslenir.

 

Mayonezli Kanepe

İki kibrit kutusu büyüklüğünde ezilmiş beyaz peynir, iki çorba kaşığı mayonez, bir tatlı kaşığı domates salçası karıştırılır. Çok ince kıyılmış yarım salatalık turşusu ve bir katı pişmiş yumurta katılır. Yarım kahve fincanı sütle yumuşatılır. İnce kesilmiş sandviç dilimleri üzerine sürülür. İnce kıyılmış salçalık kırmızıbiber, maydanoz yaprakları ile süslenir.

 

Karidesli Kanepe

İnce kesilmiş sandviç dilimleri üzerine ince bir tabaka mayonez sürülür. Haşlanıp soyularak temizlenmiş karideslerden birer tane yerleştirilir. Maydanoz yaprakları, ince şekilli kesilmiş salatalık turşusu ile süslenir.

 

Çeşitli Malzemeler İle Kanepe

Bir kibrit kutusu büyüklüğünde yumuşatılmış tereyağı ya da margarin, bir çay kaşığı krem hardalla karıştırılır. Sandviç dilimleri üzerine sürülür. Üzerine dörde bölünmüş salam dilimi, jambon, füme dil, sucuk, şekilli kesilmiş kaşar peyniri gibi malzemelerden biri konur.

 

Yoğurtlu Kanepe

Bir su bardağı süzme yoğurda, yarım çay kaşığı tuzla dövülmüş üç diş sarımsak, bir adet çok ince kıyılmış yeşil sivribiber, dört dal ince kıyılmış dereotu, bir çay kaşığı kırmızıbiber katılır. Dilimlenerek hafif kızartılmış sandviç dilimleri üzerine sürülür. Ekmekler soğumadan servis yapılır.

 

Peynirli Kanepe

Dört kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir çatalla ezilir. İki diş dövülmüş sarımsak, bir çay kaşığı kırmızıbiber konup karıştırılır. Bir buçuk çorba kaşığı limon suyu, iki çorba kaşığı zeytinyağı ile yumuşatılır. İnce kesilmiş sandviç dilimleri üzerine sürülür. Zeytin, maydanoz yaprakları ile süslenir.

 

Peynirli Sıcak Kanepe

İki kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, bir kibrit kutusu büyüklüğünde tereyağı ile ezilir. İnce kıyılmış üç dal dereotu, bir yumurta, yarım çay kaşığı kırmızıbiber karıştırılır. Sandviç dilimleri üzerine sürülür. Izgarada kızartılır. Sıcak sıcak servis yapılır.

Daha önce tarifleri verilen tarator, rus salatası,muhammara, tarama gibi yiyeceklerden herhangi biri istenilen miktar hazırlanır. Sandviç dilimleri üzerine sürülür. Üzerleri maydanoz yaprakları, ince dilimlenip şekilli kesilmiş salatalık turşusu, kırmızı turp, zeytin ve diğerleri ile süslenebilir.

 

Genel Bilgi

Sucuğun iyisi renginden anlaşılır. Bayat olmayan sucuğun dış rengi koyu kırmızı, iç rengi kırmızımtıraktır. Bayat sucuğun dışı koyulaşmış, içi ise kahverengiden griye kadar değişen tondadır.

İyi sucuğun kesit yüzeyi mozaik görünümündedir. Et, yağ, karabiber dışında, yabancı maddeler ve hava kabarcığının oluşturduğu boşluklar bulunmaz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

Yorum Yaz